OKUL SPOR FAALİYETLERİ GENÇLER YÜZME BRANŞ TALİMATI

.

11 OCAK 2018

2017-2018 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI OKUL SPOR FAALİYETLERİ GENÇLER YÜZME BRANŞ TALİMATI

Spor Genel Müdürlüğü’nün 10/11/2017 tarihli ve 387712 sayılı oluru ile yayınlanmıştır. Yarışmalar; Spor Genel Müdürlüğü Okul Spor Faaliyetleri Yönetmeliği, Spor Faaliyetleri Dairesi Başkanlığınca öngörülen ve ilan edilen hükümlere, Ulusal/Uluslararası federasyon branş müsabaka Kurallarına uygun olarak yapılacaktır.

KATEGORİLER VE DOĞUM TARİHLERİ:

Gençler Kategorisi Lise Mahalli/Ulusal 01.09.1999- 2000-2001- 2002-2003 14 – 17 Yaş

Gençler kategorisinde: 01.09.1999 sonrası doğumlu 1 (bir) sporcu öğrenci takımda yer alabilir

KAFİLE İŞLEMLERİ VE MALİ HUSUSLAR:

Mahalli, grup ve Türkiye Birinciliği kademelerinde müsabakalara katılacak olan okul takımları;

* Gençler kategorisi; en az 4 (dört), en fazla 8 (sekiz) sporcudan oluşturulacaktır.

TEKNİK AÇIKLAMALAR:

1. Mahalli, grup ve Türkiye Birinciliği yarışmalarında tüm Branş ve mesafeler doğrudan final olarak yüzülecektir

Yarışma süresince seans gözetmeksizin toplamda bayrak yarışı hariç gençler en fazla 4 (dört) mesafede yarışabilirler. 4. Gençler kategorisinde her sporcu yarışmalar boyunca seans veya güne bakılmaksızın en az 2 (iki) yarışmaya girmek zorunda olup en fazla 4 (dört) yarışmaya katılabilir.(Bayrak yarışları hariç) Gençler kategorisinde, her mesafede aynı takımdan en iyi dereceye sahip 2 (iki) sporcunun derecesi takım puanlamasında değerlendirilmeye alınır. Bayrak yarışmalarında her okul bir takımla yarışmaya katılacaktır

Gençler kategorisinde bu sene Gymnasiade yılı olduğundan dolayı 1(bir) branşta ve 1(bir) mesafede 2 (iki) sporcu yüzer ve bu sporcular puan alır.

PUANLAMA GENÇLER PUANLAMASI:

1. Yarışmalarda FIN PUANLAMA sistemi kullanılacaktır.

2. Takım puanlamasında alınan en yüksek 24 yarışın FIN puanı değerlendirilecektir, diğer puanlar değerlendirmeye alınmayacaktır. (Bayrak yarışları hariç )

3. Her yarışmada takımlarda 2 sporcunun puanı değerlendirmeye alınır.

GENÇLER YARIŞMA MESAFELERİ

Okul takımları için; 50m,100m,200m,400m Serbest

 50m,100m,200m Sırtüstü

50m,100m,200m Kelebek

50m,100m,200m Kurbağalama

200m,400m Karışık

4x100m Karışık Bayrak

 4x100m Serbest Bayrak

GENÇLER :

1. Gün Sabah Seansı 09:30                                        

50 m Sırtüstü – B/E                                                        50m Kurbağalama – B/E

100m Serbest – B/E                                                       100m Kelebek – B/E      

200m Kurbağalama – B/E                                              200m Serbest – B/E

4x100m Karışık Bayrak –B/E                                          400m Karışık – B/E

 

 

1.Gün Akşam Seansı 15:00

50m Kelebek – B/E                                                         50m Serbest– B/E

100m Sırtüstü– B/E                                                        100m Kurbağalama – B/E

200m Karışık – B/E                                                         200m Sırtüstü– B/E

400m Serbest– B/E                                                        200m Kelebek – B/E

                                                                                      4x100 m Serbest Bayrak – B/E